PAX-instruktörsutbildningar i maj

PAX-instruktörsutbildningar i maj

I slutet av vårterminen har du möjlighet att utbilda dig till PAX-instruktör och bidra till trygghet och studiero i svensk skola. Då går nämligen vårens instruktörsutbildningar av stapeln! PAX-instruktörer utbildar och handleder PAX-lärare och är ofta exempelvis specialpedagoger och skolpsykologer inom elevhälsan. De som utbildar sig till instruktörer i slutet av vårterminen kan med fördel utbilda sina första PAX-lärare i starten av höstterminen. I vår ges utbildningen på två sätt: På plats i Gamla Stan i Stockholm och online via Zoom.

Läs mer och anmäl dig:

Utbildning på plats i Stockholm (4-5 maj och 30 maj): https://drive.google.com/file/d/13ojgjjUPT0XaNlPgk8dLz3wZMsE6T3XL/view?usp=sharing

Utbildning online via Zoom (9-10 maj och 1 juni): https://drive.google.com/file/d/1RIUW4fUsrcdGw4q7OCBhWLdg0JxhOiJn/view?usp=sharing

Information finns även under fliken Att arbeta med PAX i skolan 

Har du fler frågor? Maila info@paxiskolan.se!